We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 650J10 RIB ACE BELT (POLY-V) THICKNESS: 0.16 INCH PITCH WIDTH: 0.092 INCH
MODEL 650J10
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$42.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Rubber
Minimum Pulley Diameter
0.8 in
Number of Ribs
10
Outside Length
65 in
Section Size
J
Temperature Range
-30 to 90 deg C
Thickness
0.16 in
Top Width
0.92 in
Type
Ultra-Thin and Versatile
Bando Rib Ace V-Belt Ultra-Thin and Versatile J Section 0.92 in Top Width 65 in Outside Length 0.16 in Thickness 10 Ribs 0.8 in Minimum Pulley Dia -30 to 90 deg C Rubber
Features:
- Able to utilize very small sheaves allowing for speed ratios up to 4 to 1
- Smooth vibration-free performance ideally suited for consumer goods applications like clothes dryers
- Rib Ace belts can be used in serpentine drive configurations with small backside idlers making for a compact design
- Rib Ace belts improve performance on 1/8 turn 1/4 turn and mule drives
Specs:
| Section Size | J |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 0.8 in |
| Number of Ribs | 10 |
| Outside Length | 65 in |
| Top Width | 0.92 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.16 in |
| Type | Ultra-Thin and Versatile |
Certifications/Standards:
RMA IP-26
Brand
Bestorq
Model
650J10
Brand
Timken Belts
Model
650J10
Brand
Gates Rubber
Model
650J10
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NS612I |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02156858UL |
| Brand | Kipp |
| Model | K0155.4A425X20 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0247.1055X12 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02154565UL |
| Brand | Timken |
| Model | 29516-5124 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02154655UL |
| Brand | Timken |
| Model | 29516-7163 |