We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando C54 POWER KING V-BELT
MODEL C54
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$19.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
17/32"
depth (per rib)
17/32"
Height
0.53
number ribs
1
outside length
58"
section
C
top width
7/8"
top width (per rib)
7/8"
Width
0.88
Bando Power King V-Belt Classical C Section 0.88 in Top Width 58 in Outside Length 0.53 in Thickness 9 in Minimum Pulley Dia Rubber Polyester Reinforced
Features:
- Bias cut rubber impregnated fabric cover provides superior flexibility and friction resistance
- Oil and heat resistant
- Ultra high strength polyester cords assure fatigue resistance and length stability while providing the flexibility needed to attain long trouble-free service
- Specially compounded rubber body reduces heat build-up while giving firm support to the cords maintaining uniform load distribution
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | C |
|---|---|
| Reinforced Material | Polyester |
| Minimum Pulley Diameter | 9 in |
| Outside Length | 58 in |
| Top Width | 0.88 in |
| Material | Rubber |
| Thickness | 0.53 in |
| Type | Classical |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
Brand
Jason Industrial
Model
C54
Brand
Timken Belts
Model
CP54
| Brand | Cleveland |
| Model | C34802 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C50133 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C39028 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C63532 |
| Brand | Timken |
| Model | 29609-7926 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | AA030702 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | CP54 |
| Brand | Timken |
| Model | 29602-8372 |