We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
AX144 Cogged V-Belt
MODEL AX144
TB Woods
$37.00
Timken Belts
$41.72
Call to confirm
Browning
$84.32
Bando
$40.85
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$40.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
Yes
depth
5/16"
depth (per rib)
5/16"
Height
0.31
Length
144''
number ribs
1
outside length
146"
section
AX
top width
1/2"
top width (per rib)
1/2"
Width
0.5
See all of our AX Section V-Belts
Bando Bando AX144
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > V-Belts > Classical Belts
Bando Power King V-Belt, Classical Cogged, AX Section, 1/2 in Top Width, 146 in Outside Length, 0.31 in Thickness, 2.2 in Minimum Pulley Dia
Features:
- The bias cut cover stock provides lateral stability across the width of the belt while allowing axial flexibility
- Stability is assured through the use of Banprene cushion stock that maintains cord integrity, assuring uniform distribution of load transmission
- The fiber loaded cogged construction provides optimum flexibility and minimizes heat build-up
- Meets ARPM standards for oil and heat resistance and static conductivity
Specs:
| Section Size | AX |
|---|---|
| Minimum Pulley Diameter | 2.2 in |
| Outside Length | 146 in |
| Top Width | 1/2 in |
| Thickness | 0.31 in |
| Type | Classical Cogged |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-20
1 year
| Brand | Isostatic |
| Model | EP081408 |
| Brand | Isostatic |
| Model | EW142402 |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 424MD |
| Brand | Isostatic |
| Model | EP404448 |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 558 |
| Brand | Drillco |
| Model | 400A129 |
| Brand | Isostatic |
| Model | EP323818 |
| Brand | Isostatic |
| Model | EW162602 |