CFW110211T4ON1Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The WEG CFW110211T4ON1Z is a CFW11 series premium vector variable frequency drive (VFD) rated for 175 HP, 211 A output, with a three-phase 380-480V AC input. This high-performance AC drive features closed-loop vector control with encoder feedback, Optimum Flux control, and a modular design supporting plug-in communication modules for Profibus, DeviceNet, EtherNet/IP, and Modbus-TCP.
MODEL CFW110211T4ON1Z
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Analog Inputs
2
Braking Unit
No
Configuration
With options
Control Method
V/f
Sensorless Vector
Closed Loop Vector
PM Motor
Dynamic braking
No
Electronic supply
Internal
Enclosure rating (IP)
IP20
Enclosure rating (NEMA)
NEMA 1
HP Rating (Normal Duty)
175
Input Amerage Rating (Heavy Duty)
180
Input Amerage Rating (Normal Duty)
211
Input Amperage Rating (Normal Duty)
211
Input phases
3
Input Phases
3
Nominal Drive Input Voltage
460VAC
RFI filter
Yes
Safe Torque Off (STO)
Safety stop
UL Listed
Yes
Specifications
Motor Volts380 to 480V
Input Power Supply3-Phase 380 to 480V