JR60X70X25
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo JR60X70X25 solid race inner ring for needle roller bearings. Features a 60 mm inner diameter, 70 mm outer diameter, and 25 mm width. Precision-ground raceway for use with Koyo needle roller cage assemblies and drawn cup needle bearings.
MODEL JR60X70X25
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Removable Inner Ring Straight
I.D.
60 mm
O.D.
70 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Width
25 mm