K38X46X32H
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Koyo K38X46X32H needle roller cage assembly with 38 mm bore, 46 mm outside diameter, and 32 mm width. This cage assembly is designed for use in applications requiring high load capacity in a compact radial space, such as automotive transmissions and industrial gearboxes.
MODEL K38X46X32H
BRAND
each
UPC
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bearing Design
Cage & Roller Assembly
I.D.
38 mm
O.D.
46 mm
Oil Hole
w/o Oil Hole
Precision Ground
Yes
Self Aligning
No
Width
32 mm