We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lovejoy catalog number 68514410198 is an L050 jaw coupling spider made from oil-impregnated sintered bronze. This bronze elastomer is designed for slow-speed, high-torque applications and operates in temperatures from -40°F to 450°F. It is compatible with L050 and AL050 jaw coupling hubs and features a 5/16" octagon bore for direct shaft mounting without a keyway.
MODEL 68514410198
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$20.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
The L Type coupling consists of two standard L Type hubs and one spider.
Specifications
| Description | L050 SPIDER BRONZE OCT 5/16 |
|---|---|
| Coupling Type | Jaw |
| Material | Bronze |
| Insert Style | Open Center |
| Color | Bronze |
| Type | Elastomeric Insert |
| 0.05 lb |
Dimensional Data
| Coupling Size | L050 |
|---|---|
| Dimension A | 1.070 in27.18 mm |
| Dimension B | 0.270 in6.86 mm |
| Dimension H | 0.310 in7.87 mm |
| Dimension W | 0.420 in10.67 mm |
| Cubic inches | 0.48086 in³ |
Dimensional Data of Related Coupling
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.625 in16.00 mm |
|---|
Performance Data
| Normal Temperature Range | -40 to 450 ºF-40 to 232 ºC |
|---|---|
| Nominal Torque | 50.00 in·lb5.60 N·m |
| Angular Misalignment | 0.50 º |
| Parallel Misalignment | 0.100 in |
| Damping Capacity | None |
| Chemical Resistance | Excellent |
Spider Performance
- Bronze is a rigid, porous oil-impregnated metal insert exclusively for slow speed (maximum 250 RPM) applications requiring high torque capabilities. Bronze operations are not affected by extreme temperatures, water, oil, or dirt.
Elastomers in Compression
Lovejoy offers four types of elastomer designs to allow for additional flexibility in addressing specific application requirements. One piece designs are used in the “L” and “AL” models (referred to as spiders) and multiple part “load cushions” are used in the “C” and “H” model couplings. The load cushions are in sets of 6 to 14 pieces depending on coupling size.
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AS-703-M12-693 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503LFP45 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300525-0825 |
| Brand | Turck |
| Model | NI10-G18-AP6X-B1341 40MM |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/