We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lovejoy 68514441315 L050 jaw coupling hub is a sintered iron component for L-Type elastomeric couplings. This hub features a 12 mm bore with a 4 x 1.8 mm metric keyway. It is designed to pair with any L050 or AL050 hub and a compatible spider element (NBR, urethane, Hytrel, or bronze) to form a complete coupling assembly for pumps, compressors, and conveyors. Lovejoy, a Timken company, manufactures this hub for reliable power transmission.
MODEL 68514441315
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$5.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
OD
1.08 in
- Standard L Type coupling hub materials are either sintered iron (L035-L190) or cast iron (L225-L276).
- The L Type coupling consists of two standard L Type hubs and one spider.
- Unless stated otherwise, hub torque and horsepower ratings assume a SOX(NBR) rubber spider is being used.
Specifications
| Description | L050 HUB 12MM 4X1.8MM KW |
|---|---|
| Hub Style | 1 |
| Coupling Type | Jaw |
| Material | Sintered Iron |
| Color | Metallic |
| # of Jaws | 2 |
| Elastomeric Member | SOX (NBR) Rubber |
Dimensional Data
| Bore Size | 12.00 mm |
|---|---|
| Coupling Size | L050 |
| Keyway Size (W x D) | 4 x 1.8 mm |
| Length thru Bore | 0.620 in15.75 mm |
| Overall Length | 1.710 in43.43 mm |
| Outside Diameter | 1.080 in27.43 mm |
| Min. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.250 in6.00 mm |
| Max. Bore (Dimensions ID1/ID2) | 0.625 in16.00 mm |
| Hub Length | 1.100 in27.94 mm |
| Dimension G | 0.480 in12.19 mm |
| Dimension SL | 0.310 in7.87 mm |
| Dimension T | 1/4-20 |
| Cubic inches | 1.28304 in³ |
Performance Data
| Nominal Torque | 26.30 in·lb2.97 N·m |
|---|---|
| Max. Speed | 18000 rpm |
| Rated HP at 100 rpm | 0.04 hp |
| Rated HP at 1, 200 rpm | 0.50 hp |
| Rated HP at 1, 800 rpm | 0.75 hp |
| Rated HP at 3, 600 rpm | 1.51 hp |
Spider Performance
- Nitrile Butadiene (Buna N) Rubber is a flexible elastomer material that is oil resistant, resembles natural rubber in resilience and elasticity and operates effectively in temperature range of -40° to 212° F (-40° to 100° C). Good resistance to oil. Standard elastomer. (Also applies to SXB Cushions. )
Features
- Fail-safe – will still perform if elastomer fails
- No metal to metal contact
- Resistant to oil, dirt, sand, moisture and grease
- More than 850, 000 combinations of bore sizes
- Most types available from stock in 24 hours
Notes
- Jaw coupling hubs are standard with one set screw, for two set screws see RRS & RRC sections.
| Brand | MRO Supply |
| Model | FS6802-06-06-NWO-FG |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLALU5018 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/