CF12-1WBUUR/SG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
IKO CF12-1WBUUR/SG CF - Series
MODEL CF12-1WBUUR/SG
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 562 941 1019
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Bearing Modification Services
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Dynamic Load Capacity
7910 N
Enclosure
Sealed
Head Type
Hex
Roller Diameter
32 mm
Roller Material
High Carbon Steel
Roller Width
14 mm
Series
CF-WB/SG Metric Series
Static Load Capacity
9790 N
Stud Diameter
12 mm
Stud Length
25 mm
Temperature Rating
-15 to 80 deg C
Thread
M12x1.5
Thread Length
13 mm