We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
The McGill SB 22311 W33 S is a 55 mm bore SPHERE-ROL single-row spherical roller bearing with straight bore, C0 normal internal clearance, annular lube groove and three lube holes, and a Nylaplate seal on one side. Built from 52100 bearing steel, it self-aligns under static and dynamic shaft misalignment. Used in heavy-duty industrial gearboxes, vibrating screens, and conveyor head shafts.
MODEL SB 22311 W33 S
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$513.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Angular Misalignment
2°
Dynamic Load Rating (kN)
185
Finish/Coating
Uncoated
Housing & Shaft Fillet (in)
0.079
Material
52100 Bearing Steel
Maximum Operating Temperature (F)
300
Misalignment
Yes
Number of Rows
1
Overall Width (in)
1.6929
Overall Width (mm)
43
Platform
SPHERE-ROL
Precision Rating
P0
ISO 15-2008
Rolling Element
Spherical Roller
Series
22300
Speed [Max] Grease (RPM)
1900
W33 Groove Width (in)
0.33
Width
2.13
Regal Beloit Mcgill&Reg; SB 22311 W33 S
UPC: 726166010188 | UNSPSC: 31171560 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Spherical Roller Bearings
McGill SPHERE-ROL Unmounted Spherical Roller Bearing, Series: 22300, 2.1654 in Bore Dia, 4.7244 in Outside Dia, 1 Row, 1.6929 in W, Double Standard Seal Closure, 41300 lb Dynamic/41800 lb Static, 52100 Steel Bearing, Steel Cage, 3800 rpm Maximum, -30 to 300 deg F, Uncoated
Features:
- Longer fatigue life
- Higher operating temperature
- Improved corrosion resistance
- Reduced vibration
- Better fit
- Easier installation
- Improved reliability
- Misalignment capability
- Annular lubrication groove and holes
- Inner ring raceway flanges
- Standard radial internal clearance
- Standard lubrication
- NYLAPLATE seal on both sides
- Cylindrical outside ring
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | 52100 Steel |
| Temperature Rating | -30 to 300 deg F |
| Load Capacity | 41300 lb Dynamic/41800 lb Static |
| Closure Type | Double Standard Seal |
| Bore Diameter | 2.1654 in |
| Outside Diameter | 4.7244 in |
| Number of Rows | 1 |
| Finish | Uncoated |
| Maximum Speed | 3800 rpm |
| Width | 1.6929 in |
| Series | 22300 |
Packaging:
| Length | 4.88 in |
|---|---|
| Width | 2.13 in |
| Height | 4.88 in |
Certifications/Standards:
AS9100 | Nadcap Certified
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503KVFP27 |
| Brand | JW Winco |
| Model | 300-KT-45-1/4X20-12-SW |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501HFP03 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2502KVF060 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | AHX-3228 X 135 MM |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | LM603014 |
SKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read more