We never sell your data to third parties
WEG 05089EP3QCT365V2-W22 is a 50/12.5 HP, 1800/900 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This cast iron W22 platform motor features a 364/5T NEMA frame, 460V 60Hz operation, and a 1.15 service factor. It is built with Class F insulation, ball bearings, and an IP55 enclosure for protection against dust and water jets, suitable for severe duty environments.
MODEL 05089EP3QCT365V2-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,872.77 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5T
HP
50/12.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
460
Specifications
| HP | 50/12.5 HP |
|---|---|
| kW | 37/9.2 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 364/5 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 56.5 |
| Fl Efficiency | 93% |
| 'C Dimension | 33.709 in |
| Voltage | 460V |
| Approx. Shipping Weight | 1102 lbs |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 11/8VK5000 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8180130.00 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more