We never sell your data to third parties
McGill GR 56 SS GUIDEROL machined-race radial needle roller outer race, size 56, with center-guided needle rollers and rubber lip seal both sides. Built from 52100 bearing steel. Outer ring and roller assembly only; pair with a McGill MI inner race or run directly on a hardened ground shaft.
MODEL GR 56 SS
This product has a minimum order quantity of (10 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 800-626-2120
$278.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(10 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size (in)
3.5
Bore Type
Straight
Duplexing
No
Enclosure
Sealed Both Sides
Full Complement/Caged
Full Complement
Height
4.87
Includes Inner Ring
No
Length
4.87
Material
52100 Bearing Steel
Operating Temperature Range (F)
-20 to 250 °F
Outer Width (in)
2
Platform
Guiderol Bearing
Precision Rating
RBEC-1
Radial Clearance
Normal
Retainer
No
Rolling Element
Needle Roller
Seal Type
Rubber Lip
Sealed
Sealed - Both Sides
Speed [Max] Grease (RPM)
1090
Standard Met
ABMA, ISO
Static Load Rating (lb)
86500
Regal Beloit Mcgill&Reg; GR 56 SS
UPC: 726166063177 | UNSPSC: 31171542 | GTIN:
Bearings > Roller Bearings > Needle Roller Bearings
McGill GUIDEROL Unmounted Needle Roller Bearing, Heavy Duty Standard, Series: GR Series, 3-1/2 in Bore Dia, 4-1/2 in Outside Dia, 2 Rows, 2 in W, Double Sealed Closure, 25100 lb Dynamic/86500 lb Static, Steel Bearing, Rubber Seal, Steel Cage, 1090 rpm Maximum, -20 to 250 deg F
Features:
- Machined outer race
- Unique center guided needle rollers
- Annular lubrication groove and holes
- Factory grease fill
- Retaining ring and center rail
- Double seal with both seal lips turned in
Specs:
| Cage Material | Steel |
|---|---|
| Bearing Material | Steel |
| Temperature Rating | -20 to 250 deg F |
| Seal Material | Rubber |
| Load Capacity | 25100 lb Dynamic/86500 lb Static |
| Closure Type | Double Sealed |
| Bore Diameter | 3-1/2 in |
| Outside Diameter | 4-1/2 in |
| Number of Rows | 2 |
| Maximum Speed | 1090 rpm |
| Width | 2 in |
| Type | Heavy Duty Standard |
| Series | GR Series |
Packaging:
| Length | 4.87 in |
|---|---|
| Width | 2.12 in |
| Height | 4.87 in |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read moreHow do I choose the right type of bearing for my application?
Start with the load and how it’s applied. You need to know if you’re dealing with radial loads, axial loads, or a mix of both. Then look at speed, operating environment, and space constraints. For example, ball bearings are great for high speed and lighter loads, while roller bearings handle heavier loads but usually at lower speeds. If there’s contamination, moisture, or heat involved, you may need sealed bearings or specific materials. In most cases, the right choice comes down to matching load type, speed, and environment to the bearing design.
| Brand | Fasco |
| Model | C3DR607.5 |
SKU: 2249374
Great!
Got the bearing i needed at a fraction of the price with free shipping and quick delivery. I will definitely order the rest of my bearings from MRO
Read moreSKU: 2251487
Mcgill bearings
I was surprised at the money I was able to save on these bearings vs my other suppliers. I will buy from MRO as often as I can with service and prices like these.
Read moreSKU: 2249612
Mcgill bearings
Excellent product, price and service. I will be a repeat customer!
Read more