We never sell your data to third parties
Baldor EJMM3158T is a 3 HP, 3450 RPM, three-phase pump motor with a 145JM NEMA frame and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, it features a standard F1 foot mounting configuration and operates on 60 Hz power. This motor is part of Baldor's pump motor line, engineered for reliable performance in demanding fluid handling systems.
MODEL EJMM3158T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,123.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145JM
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
49
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
15.13 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35T922P988G1 |
| Frame | 145JM |
| 49. 000 LB | |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3530M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3530M |
| Elec. Spec | 35WGP988 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35T922 |
| Layout | 35LYT922 |
| Frame | 145JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 4/28/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3158T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35T922P988G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/19/2010 | 30M 2P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35T922P988G1 | BALDOR/WESTVILLE | 4/30/2010 | 30M 2P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35T922S255G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 35M 2P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35T922S255G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/19/2003 | 35M 2P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509S255 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 35M 2P OPSB HOR 145JM SUPER-E | |
| 35L509S255 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 35M 2P OPSB HOR 145JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3158T |
| SPEC. | 35T922P988G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 7. 6/3. 8 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 87 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 55 Amps |
| Break-Down Torque | 18. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 8 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 11. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 33°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 39°C |
| Starting Current | 32. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 50 | 72 | 82 | 87 | 90 | 92 | 89 |
| Efficiency | 75. 6 | 83. 8 | 85. 4 | 85. 5 | 84. 5 | 82. 9 | 84. 9 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3542 | 3511 | 3478 | 3443 | 3400 | 3457 |
| Line Amperes | 1. 77 | 2. 29 | 2. 97 | 3. 73 | 4. 58 | 5. 53 | 4. 24 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194200 | SA 35T922P988G1 | 1 EA |
| RA181788 | RA 35T922P988G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1100A03 | SCREEN, RODENT | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| HW1000A10 | #10 FLAT WASHER (SAE) | 4 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401A03 | PU ENDPLATE -OPEN W/SCREENS & GREASER W/ | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA1102A08 | RODENT SCREEN 35 OPEN FACE MTD | 1 EA |
| 51XT1032A04 | 10-32X1/4 HX WA SL SR TYT (F/S) | 4 EA |
| 51XN1032A16 | 10-32 X 1. 000 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Baldor
Model
EJMM3158T-5
Brand
Baldor
Model
EJMM3158T
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 324TTFCD6040 |
| Brand | Remke |
| Model | 302P0006N |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/