We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Osborn FLRY-2 0009026000 Load Runner
MODEL 0009026000
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: marketsupport@osborn
$147.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Roller O.D.
2.00
Roller Width
1.313
| Item No. | 90260 |
|---|---|
| Description | FLRY-2 |
| Detail | |
| Wt Std Pk lbs | 1.4 lbs |
| Std Pk | 1 |
| Type | LR Imperial |
| Brand | Osborn |
| Part Number | FLRY-2 |
| Scale | Imperial |
| A Roller Dia In | 2 In |
| B Roller Width In | 1.313 In |
| B Tolerance | +0.005 -0.010 |
| C Flange Dia In | 2.688 In |
| D Flange Thickness In | 0.312 In |
| E Tread Width In | 1-1/4 In |
| P Bore In | 5/8 In |
| P Tolerance | +0.0005 -0.0000 |
| R Shoulder Dia In | 1-1/8 In |
| S Shoulder Length In | 0.031 In |
| Approx Wt lbs | 1.4 lbs |
| Bearing | BB |
| Radial Capacity 3000hrs L10 Life @100 RPM lbs | 1300 lbs |
| Radial Capacity 500hrs L10 Life @33-1/3 RPM lbs | 3400 lbs |
| Radial Capacity Static Limit lbs | 1810 lbs |
| Thrust Capacity Static Limit lbs | 1120 lbs |
| Brand | Osborn |
| Model | 0009611800 |
| Brand | Cleveland |
| Model | C30134 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | RPLED2X4 |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 42MPE-MDXR-3/4BK-DSO |
| Brand | Cleveland |
| Model | C26680 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 5261RD |
| Brand | Dixon |
| Model | 4ST-SKIT |