C133M-100X145
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C133M-100X145 is a C133 Series internal locking assembly with a 100 mm inner diameter and 145 mm outer diameter. This keyless locking device provides zero-backlash hub-to-shaft connection with high torque transmission. Constructed from zinc-plated steel, it is suitable for industrial power transmission applications.
MODEL C133M-100X145
BRAND
SKU
746623
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
100 mm
Hub Contact Pressure
20611 psi
Hub Diameter
9.363 in
Material
Steel
OD
145 mm
Overall Length
2.244 in
Screw Size
M12x35
Series
C133
Shaft Contact Pressure
29886 psi