105601100DPF
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Stearns 1-056-011-00-DPF is a Series 56,000 manual adjust disc brake with 10 ft-lb torque rating, 110V 50Hz operation, and NEMA 2 (IP23) enclosure. Designed for 56C/140TC motor frames with 7/8" hub bore for precise motor control applications.
MODEL 105601100DPF
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 414-277-4318
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Coil Hz
60//50
Coil Size
#4
Coil Voltage AC
115/208-230//95/190
Enclosure IEC
IP23
Enclosure NEMA
NEMA2
Endplate Material
Aluminum
Hub Bore Dia.
D: 7/8"
Release
Turn Release
Static Torque Lb.-ft.
3
  • Series: 56,000 Manual Adjust Disc Brake for precise motor control
  • Torque Rating: 10 ft-lb holding torque for medium-duty applications
  • Electrical: 110 VAC, 50 Hz operation with reliable solenoid actuation