We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EHFM3218T is a 5 HP, 1750 RPM, 3-phase, 60 Hz HVAC duty motor with a NEMA 184T frame (4.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It features F2 mounting with reversed end-plates and a standard conduit box on the right side when viewed from the shaft end. This motor is designed for HVAC applications such as air handling units, fans, and blowers, operating on common industrial voltages.
MODEL EHFM3218T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,292.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
82
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
16.49 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36L731S270G1 |
| Frame | 184T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3640M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | H |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 775965 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3640M |
| Elec. Spec | 36WGS270 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36L731 |
| Layout | 36LYL731 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/5/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/7/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHFM3218T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36L731S270G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/5/2010 | 40M 4P OPSB HOR 184T F2, SUPER E | |
| 36L731T832G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/7/2006 | 39M 4P OPSB HOR 184T F2 |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHFM3218T |
| SPEC. | 36L731S270G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 14-13. 2/6. 6 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 80 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 14 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 05 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 97 Amps |
| Break-Down Torque | 44. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 632 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 25. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 56°C |
| Starting Current | 44. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 64 | 75 | 80 | 83 | 84 | 82 |
| Efficiency | 85. 4 | 89. 7 | 90. 2 | 89. 5 | 88. 2 | 86. 4 | 88. 7 |
| Speed (RPM) | 1789. 2 | 1778. 5 | 1766. 9 | 1753. 8 | 1739. 5 | 1722. 1 | 1745 |
| Line Amperes | 3. 33 | 4. 14 | 5. 26 | 6. 59 | 8. 05 | 9. 68 | 7. 47 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 96 Amps |
| Break-Down Torque | 46. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 6272 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 25. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 45°C |
| Locked-Rotor Torque | 31. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 56°C |
| Starting Current | 45. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 64 | 75 | 80 | 83 | 84 | 82 |
| Efficiency | 86. 1 | 90. 2 | 90. 5 | 89. 7 | 88. 3 | 86. 6 | 88. 9 |
| Speed (RPM) | 1788. 8 | 1778. 1 | 1766 | 1752. 7 | 1737. 8 | 1721. 1 | 1744 |
| Line Amperes | 3. 33 | 4. 11 | 5. 22 | 6. 52 | 8. 02 | 9. 62 | 7. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200980 | SA 36L731S270G1 | 1 EA |
| RA188285 | RA 36L731S270G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A25 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A42 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| HA6362ZP | LIFTING LUG FOR 36 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| HA3101A40 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 687 | 4 EA |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 1120-8M-36 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 23184K.MB.C3.T52BW |
| Brand | Coilhose |
| Model | PU38-10-G |
| Brand | JW Winco |
| Model | 71752-B3/8-40-3/8X24L-ST |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/