We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00152ST3HIE182T-W22 is a 1.5 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 182T frame, 575V rating, and 60 Hz operation. It is built to IEEE 841 standards with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, cast iron construction, and Class F insulation. The W22 platform motor is designed for severe duty applications requiring high reliability, inverter duty capability, and Class I Division 2 certification.
MODEL 00152ST3HIE182T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,190.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182/4T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 6. 67 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1165 |
| Full Load Amps | 2. 03 A |
| Efficiency (100%) | 87. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 62 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 1. 30 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 2. 03 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP83667T-5
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8240542.23 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more