We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00156ST3HIE143T-W22 is a 1.5 HP, 3600 RPM, three-phase severe duty motor. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 575V rating, 143T frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 severe duty standards with cast iron W22 construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications.
MODEL 00156ST3HIE143T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$908.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
143/5T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 23 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 3490 |
| Full Load Amps | 1. 57 A |
| Efficiency (100%) | 84. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 0. 600 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 9 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 57 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP83583T-5
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 3S-B-2U-NFBTS |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more