We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00156ST3QIE143TC-W22 is a 1.5 HP, 3600 RPM, three-phase severe duty motor. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 143TC C-face mount frame, 460V rating, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 severe duty standards with cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 00156ST3QIE143TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$954.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
143/5T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 23 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 3490 |
| Full Load Amps | 1. 96 A |
| Efficiency (100%) | 84. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 0. 750 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 9 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 1. 96 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Jason Industrial |
| Model | 29AT10/980 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | F510-4025-C3-UE |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more