We never sell your data to third parties
WEG 00209ST3QIE213TC-W22 is a 2HP, 900RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. It features a 213TC C-face mount frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This IEEE 841 compliant W22 platform motor is designed for severe duty applications with cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 00209ST3QIE213TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,509.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
870
Voltage
460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 9 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 870 |
| Full Load Amps | 3. 39 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 65 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 2. 38 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 6 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 3. 39 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T7WWW-300PM |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more