We never sell your data to third parties
WEG 00209ST3QIE213T-W22 is a 2 HP, 900 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency severe duty three-phase motor. This W22 platform motor features a 213T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 severe duty standards with Class I Div 2 certification, Class F insulation, and a 1.15 service factor. Designed for demanding industrial applications, it offers inverter duty capability and robust construction for extended service life.
MODEL 00209ST3QIE213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,437.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
870
Voltage
460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 11. 9 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 870 |
| Full Load Amps | 3. 39 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 65 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 2. 38 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 6 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 3. 39 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6209ZZNR |
| Brand | Climax Metal |
| Model | MRC-12-KW4H@90 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 18/8V1600 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH5100R5W |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more