We never sell your data to third parties
WEG 00309ST3QIE215TC-W22 is a 3HP, 900RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. It features a 215TC NEMA frame with C-face mount, 460V 60Hz operation, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This IEEE 841 compliant motor is built on the W22 cast iron platform with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range. It is designed for harsh industrial environments requiring high reliability.
MODEL 00309ST3QIE215TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,657.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
865
Voltage
460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 18. 0 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 865 |
| Full Load Amps | 4. 56 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 71 |
| Insulation | F |
| Noise | 52 dB(A) |
| No load current | 2. 71 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 4. 56 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | RXF57 DRN90L4/BE2HR |
| Brand | SMC |
| Model | VP544R-5DZ1-03N-M-X538 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more