We never sell your data to third parties
WEG 00312ST3HIE213T-W22 is a 3HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. It features a 213T cast iron frame, 575V/60Hz rating, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This IEEE 841 compliant motor is designed for harsh industrial environments with Class I Div 2 certification, inverter duty capability (20:1 constant torque), and a 1.15 service factor for reliable operation.
MODEL 00312ST3HIE213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,387.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 3. 53 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 2. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 3. 53 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
Brand
Baldor
Model
ECP83764T-5
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 22MP-R150200 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 6211ZZNR |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0504SDJC41P-P |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | UELFU-2M/LP03 |