We never sell your data to third parties
WEG 00312ST3QIE213TC-W22 is a 3HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. It features a 213TC C-face mount frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This IEEE 841 compliant motor is built on the W22 cast iron platform with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00312ST3QIE213TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,459.34 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 4. 41 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 2. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 4. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read More| Brand | Gates Rubber |
| Model | E174XL025 |
SKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more