We never sell your data to third parties
WEG 00318ST3PIE182TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor designed to IEEE 841 standards. This 3HP, 1800RPM motor features a 182TC C-face mount frame, 200V rating, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 product line construction includes cast iron frame, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications requiring high reliability and extended life.
MODEL 00318ST3PIE182TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,193.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 182T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 8. 92 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 4. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182T |
| Full Load Amps | 8. 92 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130091.00 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more