We never sell your data to third parties
WEG 00318ST3QIE182TC-W22 is a 3HP, 1800RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. It features a 182TC frame with C-face mount, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This IEEE 841 compliant motor is built on the W22 cast iron platform with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00318ST3QIE182TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,193.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182/4T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 3. 88 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 2. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 3. 88 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP83661T-4
Brand
Baldor
Model
CECP83661T-4
| Brand | NTN Bearing |
| Model | M236849/M236810 |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1175-6-135-AB |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6217-ZZD-C3 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | NATE1.5-18-56 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more