We never sell your data to third parties
WEG 00336ST3QIE182T-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor rated 3HP at 3600 RPM. This IEEE 841 compliant W22 platform motor features a 460V rating, 182T cast iron frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is designed for demanding industrial applications requiring high reliability, Class F insulation, and inverter duty capability.
MODEL 00336ST3QIE182T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,172.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182/4T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 3510 |
| Full Load Amps | 3. 63 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 1. 40 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 3. 63 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP83660T-4
Brand
Baldor
Model
ECP83660T-4
Brand
Baldor
Model
CECP83660T-4
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | PEWWE5-18-184T |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPFLZ202-10 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | SSPE1.5-18-56C |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more