We never sell your data to third parties
WEG 00518ST3HIE184T-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor designed to IEEE 841 standards. This 5HP, 1800RPM motor features a 575V rating, 184T cast iron frame, and TEFC (IP55) enclosure. The W22 product line construction includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives. It is suitable for harsh industrial environments requiring high reliability.
MODEL 00518ST3HIE184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,269.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182/4T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 5. 16 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 2. 56 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 5. 16 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP83665T-5
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | DVF-C400G1V |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 100S-D140D22BC |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E1320MXL019 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more