We never sell your data to third parties
WEG 00536ST3QIE184T-W22 is a 5 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. This W22 platform motor features a 184T cast iron frame, 460V voltage, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is built to IEEE 841 standards with Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor is designed for demanding industrial environments requiring high reliability.
MODEL 00536ST3QIE184T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,289.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
182/4T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 7. 40 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 3500 |
| Full Load Amps | 5. 90 A |
| Efficiency (100%) | 88. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 2. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 5. 90 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP83663T-4
Brand
Baldor
Model
ECP83663T-4
Brand
Baldor
Model
CECP83663T-4
| Brand | Ringspann |
| Model | 4873.034.102.025h20 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more