We never sell your data to third parties
WEG 00718ST3HIE213T-W22 is a 7.5 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. This W22 platform motor features a 213T cast iron frame, 575V voltage, and 60 Hz operation. It is built to IEEE 841 standards with a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor. Designed for demanding industrial applications, it offers inverter duty capability and robust construction for extended service life.
MODEL 00718ST3HIE213T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,476.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
213/5T
HP
7.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 7. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 7. 20 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 58 dB(A) |
| No load current | 3. 52 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 7. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 7. 20 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP83770T-5
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22214EB312AA3 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 701-00006-032 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more