We never sell your data to third parties
WEG 01009ST3QIE284T-W22 is a W22 platform NEMA Premium (IE3) severe duty three-phase motor rated 10 HP at 900 RPM. This IEEE 841 compliant motor features a 460V rating, 284T cast iron frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. Designed for harsh industrial environments, it includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 01009ST3QIE284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$5,283.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
284/6T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
880
Voltage
460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 58. 9 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 13. 4 A |
| Efficiency (100%) | 90. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 78 |
| Insulation | F |
| Noise | 54 dB(A) |
| No load current | 6. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 5. 6 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 13. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | IPTCI Bearing |
| Model | UCPA 205 25MM L3 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4871.105.100.075h49 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | ODP5-18-184T |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more