We never sell your data to third parties
WEG 01012ST3HIE256T-W22 is a W22 platform severe duty three-phase motor rated 10HP at 1200RPM. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 575V, 60Hz power supply and a 256T cast iron frame with TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. Designed to IEEE 841 standards, it includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for demanding industrial applications.
MODEL 01012ST3HIE256T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,541.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
254/6T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 10. 3 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 4. 80 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 10. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600269.00 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503H0045 |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 22215RZW33C3 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more