We never sell your data to third parties
WEG 01012ST3QIE256T-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor designed to IEEE 841 standards. This 10 horsepower, 1200 RPM motor features a 460V rating, a 256T NEMA frame, and a totally enclosed fan-cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 product line construction includes a cast iron frame, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 01012ST3QIE256T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,541.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
254/6T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 10 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 1 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 12. 9 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 10 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 12. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
W541
Brand
Baldor
Model
ECP82332T-4
| Brand | WEG |
| Model | 06018OT3H364T-W40 |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1680-2824-EF |
| Brand | Nord Gear |
| Model | 204002787-200 |
| Brand | WEG |
| Model | 01518OT3H254T-W40 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more