We never sell your data to third parties
WEG 01512ST3HIE284T-W22 is a 15 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor built to IEEE 841 standards. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 284T cast iron frame, 575V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 product line construction includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for Class I Division 2 hazardous locations.
MODEL 01512ST3HIE284T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,740.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
284/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 66. 1 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 284/6T |
| RPM | 1175 |
| Full Load Amps | 14. 3 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 59 dB(A) |
| No load current | 6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6T |
| Full Load Amps | 14. 3 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84100T-5
| Brand | Krylon |
| Model | SC0767000 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | AELS207-104N |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SM40LX-12.5-56C-DOUBLE |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2KS-R100P |
| Brand | Toshiba |
| Model | Y156SDJR41M-P |
| Brand | NSI Industries |
| Model | DS184 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more