We never sell your data to third parties
WEG 01536ST3QIE254TC-W22 is a 15 HP, 3600 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency severe duty three-phase motor. This IEEE 841 compliant motor features a 254TC cast iron frame with C-face mount, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and 460V 60Hz operation. The W22 platform motor is designed for severe duty applications with Class F insulation, 1.15 service factor, and inverter duty capability.
MODEL 01536ST3QIE254TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,285.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
254/6T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 15 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 0 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 3530 |
| Full Load Amps | 17. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 7 |
| Output HP | 15 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 17. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 256TTFCD6000 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R622 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more