We never sell your data to third parties
WEG 02036ST3QIE256TC-W22 is a NEMA Premium (IE3) efficiency, IEEE 841 severe duty three-phase motor. This 20HP, 3600 RPM motor features a 460V rating, 256TC frame with C-face mount, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 construction. The W22 product line motor is designed for harsh industrial environments with cast iron construction, Class F insulation, and inverter duty capability.
MODEL 02036ST3QIE256TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,759.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
254/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 23. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 6. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 23. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1125-4-325-BYXX-AB |
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | FR-F720-00105-NA |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8210522.16 |
| Brand | Techtop |
| Model | BK3-CI-TF-404T-6-RR-G-60 |