We never sell your data to third parties
WEG 02036ST3QIE256T-W22 is a 20 HP, 3600 RPM, three-phase severe duty motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This W22 product line motor features a 256T cast iron frame, 460V voltage, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is designed to IEEE 841 standards for severe duty applications, offering Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 02036ST3QIE256T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$2,652.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
254/6T
HP
20
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 20 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 29. 4 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 254/6T |
| RPM | 3520 |
| Full Load Amps | 23. 2 A |
| Efficiency (100%) | 91. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 6. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 20 HP |
|---|---|
| Frame | 254/6T |
| Full Load Amps | 23. 2 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP84106T-4
Brand
Baldor
Model
CECP84106T-4
Brand
Baldor
Model
ECP84106T-4
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | KA77 DRN100L4/DH |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | Z9504-2RSTLD-C3 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | LAM20-36-256T |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4867.170.502.100h64 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6318-ZZD-C3 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 12HS18L-P |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more