We never sell your data to third parties
WEG 02536ST3QIE284TSC-W2 is a 25 HP, 3600 RPM, three-phase severe duty motor with a 284TSC frame and 460V, 60Hz rating. This TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor features IEEE 841 severe duty construction, NEMA Premium (IE3) efficiency, and a cast iron W22 platform. It is designed for demanding industrial applications requiring high reliability, with Class F insulation, IP55 protection, and inverter duty capability.
MODEL 02536ST3QIE284TSC-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,200.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
284/6TS
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 25 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 36. 6 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 284/6TS |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 28. 5 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 7. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 25 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6TS |
| Full Load Amps | 28. 5 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Bestorq |
| Model | 4/8VK1250 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more