We never sell your data to third parties
WEG 03009ST3QIE364TC-W22 is a 30 HP, 900 RPM, three-phase severe duty motor designed to IEEE 841 standards. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 460V rating, 364TC cast iron frame with C-face mount, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 platform construction includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 03009ST3QIE364TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$12,036.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
364/5T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
880
Voltage
460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 177 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 37. 0 A |
| Efficiency (100%) | 92. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 60 dB(A) |
| No load current | 18. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 37. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Nord Gear |
| Model | SK1SM40LX-12.5-56C-DOUBLE |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2KS-R100P |
| Brand | Toshiba |
| Model | Y156SDJR41M-P |
| Brand | NSI Industries |
| Model | DS184 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK93F-225RP/4 CUS TW |
| Brand | Martin Sprocket |
| Model | 18CTF3-12 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more