We never sell your data to third parties
WEG 03012ST3QIE326T-W22 is a 30HP, 1200RPM, three-phase severe duty motor with NEMA Premium (IE3) efficiency. This IEEE 841 compliant motor features a 326T cast iron frame, 460V voltage rating, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is designed for demanding industrial applications requiring high reliability, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 03012ST3QIE326T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$4,769.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
324/6T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 132 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 324/6T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 35. 8 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 62 dB(A) |
| No load current | 16. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 324/6T |
| Full Load Amps | 35. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreBrand
Marathon Electric
Model
W569
Brand
Baldor
Model
ECP84117T-4
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | EHSCV050 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | A-UEL212-207D1 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8180582.16 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | SSV-RKS-25-E |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BV2CU-250CC-A |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B16W-G300 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 30AT10/780 |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1175-6-135-ED |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more