We never sell your data to third parties
WEG 03036ST3QIE286TSC-W2 is a 30 HP, 3600 RPM, three-phase severe duty motor with a 460V, 60Hz rating. This TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) motor features a 286TSC frame, NEMA Premium (IE3) efficiency, and is built to IEEE 841 standards for harsh environments. It includes Class I Division 2 certification, IP55 enclosure, inverter duty capability, and a cast iron W22 construction for extended service life in demanding industrial applications.
MODEL 03036ST3QIE286TSC-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,586.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
284/6TS
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 284/6TS |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 33. 8 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 8. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6TS |
| Full Load Amps | 33. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more