We never sell your data to third parties
WEG 05009ST3QIE404T-W22 is a 50 HP, 900 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase severe duty motor. It features a 404T cast iron frame, 460V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This IEEE 841 compliant motor is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 05009ST3QIE404T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$17,204.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
404/5T
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
880
Voltage
460
Specifications
| Output | 50 HP |
|---|---|
| Poles | 8 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 294 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 880 |
| Full Load Amps | 60. 0 A |
| Efficiency (100%) | 93. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 60 dB(A) |
| No load current | 25. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 50 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 60. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more