We never sell your data to third parties
WEG 06012ST3HIE404TC-W22 is a 60 HP, 1200 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency severe duty three-phase motor. This IEEE 841 compliant W22 series motor features a 575V, 60Hz rating with a 404TC frame and TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. Constructed with cast iron for severe duty applications, it includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range with Class I Division 2 certification.
MODEL 06012ST3HIE404TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$9,236.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
404/5T
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 263 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 55. 6 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 20. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 55. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more