We never sell your data to third parties
WEG 06036ST3HIE364TS-W22 is a 60 HP, 3600 RPM, three-phase severe duty motor built to IEEE 841 standards. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 575V rating, 364TS frame, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 product line offers cast iron construction, Class I Div 2 certification, inverter duty capability, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 06036ST3HIE364TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$7,711.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
364/5TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Specifications
| Output | 60 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3560 |
| Full Load Amps | 53. 6 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 12. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 60 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 53. 6 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84310T-5
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2CM-G100 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R8V3350-3 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4871.040.002.000000 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2AK30.5/8 |
| Brand | Toshiba |
| Model | Y154SDSR44A-P |
| Brand | ABB |
| Model | TBC25-2200-55RT-GJL2413563R5005 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more