We never sell your data to third parties
WEG 07512ST3QIE405T-W22 is a 75 HP, 1200 RPM, three-phase severe duty motor with a 405T NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, IEEE 841 severe duty construction, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It includes cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 07512ST3QIE405T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$11,450.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
404/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 329 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1180 |
| Full Load Amps | 84. 9 A |
| Efficiency (100%) | 94. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 30. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 84. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84404T-4
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B38W-R100 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B38SL-G200 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 13MHHM250SN |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more