We never sell your data to third parties
WEG 07518ST3QIE365T-W22 is a 75 HP, 1800 RPM, three-phase severe duty motor meeting IEEE 841 standards. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 365T cast iron frame, 460V rating, and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. It is designed for harsh industrial applications with Class F insulation, 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 07518ST3QIE365T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,267.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
364/5T
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 364/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 84. 1 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 67 dB(A) |
| No load current | 30. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5T |
| Full Load Amps | 84. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84316T-4
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BV2HG-20011-A |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 16AMP-R100-150 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 21MP-G100125 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B32W-G200100P |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | 50.7728978601.0001x19 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | TL14AM7-300PM |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 14MPHR-R50375 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more