We never sell your data to third parties
WEG 10012ST3HIE444T-W22 is a 100 HP, 1200 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency severe duty three-phase motor. This W22 product line motor features a 444T cast iron frame, 575V voltage, and 60 Hz operation. It is built to IEEE 841 standards with a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure, Class F insulation, and a 1.15 service factor.
MODEL 10012ST3HIE444T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,960.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
444/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 437 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 96. 8 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 40. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 96. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84409T-5
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | F510-4025-C3-UE |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BV2BV-20011-BCC |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 15A-G150 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2KS-R75P |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more