We never sell your data to third parties
WEG 12518ST3HIE444T-W22 is a 125 HP, 1800 RPM, three-phase severe duty motor built to IEEE 841 standards. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor features a 444T cast iron frame, 575V 60Hz operation, and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. The W22 product line includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 12518ST3HIE444T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$14,741.96 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
444/5T
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 125 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 364 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 111 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 32. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 125 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 111 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84410T-5
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | DVF-C150100G2U |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 13MHLA300 |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1275WL-3-350-C |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 14MPHR-R250 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | DVF-C600R1T |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more