We never sell your data to third parties
WEG 12536ST3QIE444TS-W22 is a W22 platform NEMA Premium (IE3) severe duty three-phase motor rated 125 HP at 3600 RPM. This IEEE 841 compliant motor features a 460V rating, 60 Hz operation, and a 444TS cast iron frame with a TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. Designed for demanding industrial applications, it includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for use with variable frequency drives.
MODEL 12536ST3QIE444TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$16,196.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
IC411-TEFC
Frame
444/5TS
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 125 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 181 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5TS |
| RPM | 3570 |
| Full Load Amps | 134 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 38. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 125 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5TS |
| Full Load Amps | 134 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84412T-4
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22214CB312AA3 |
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | RXF57 DRN90L4/BE2HR |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more